Prisotnost uši na telesu imenujemo ušivost. Glede na to, kje na telesu se uši pojavijo, poznamo naglavno ušivost, oblačilno ušivost in sramno ušivost. Pri vseh oblikah se pojavi srbenje. Uši se prehranjujejo s krvjo, ki jo sesajo vsakih nekaj ur. Uši se najpogosteje pojavijo pri otrocih.
- Naglavna ušivost – Naglavno ušivost povzroča naglavna uš (lasna uš). Uš se najpogosteje pojavi na lasišču, redkeje na bradi ali sramnem predelu. Prenos je z neposrednim stikom, včasih tudi z glavniki, brisačami, krtačami… Opozoriti je treba tudi, da je okužba možna tudi v bazenu, saj uši plavajo. Za bolezen so značilna jajčeca, ki jih samica pritrdi na lase. Na dan izleže približno osem jajčec iz katerih se po približno 1 tednu izležejo uši. Uši sesajo kri, zato na koži nastanejo papule in pojavi se močno srbenje. Naglavno ušivost zdravimo s insekticidi in s šamponi, ki vsebujejo inhibitor encima acetilholinesteraze. Vse bolj se uveljavljajo preparati s kokosovim oljem, ki uš ovijejo in jo s tem zadušijo.
- Oblačilna ušivost – Oblačilna ali bela uš se naseli na oblekah bolnika, kjer odlaga jajčeca. Prehranjuje se s sesanjem krvi. Prenos uši je s tesnejšimi stiki, oblačili, posteljnino. Na koži se pojavijo vzbrsti v ravni kože in pojavi se srbenje. Oblačilne uši lahko prenašajo razne bolezni – pegavico, povratno mrzlico. Uši uničimo s prekuhavanjem oblačil in insekticidi.