Akne ali mozolji so kronični vnetni proces, ki nastanejo predvsem pri mladostnikih. Akne so posledica večih dejavnikov. Zaradi delovanja hormov (predvsem androgenih hormonov) pride pri pubertetnikih do večjega izločanja loja iz lojnic v koži in do nastanka roženih čepkov v izvodilih lasnih mešičkov, ki preprečujejo iztekanje loja. Povečanemu izločanju loja strokovno rečemo seboreja. Zaradi zapore se loj nabira v lasnem mešičku, ki se izboči in nastanejo t.i. komedoni. S tem se ustvarijo ugodni pogoji za razmnoževanje bakterij – predvsem Propionibacterium acnes. Te bakterije tvorijo proste maščobne kisline, ki povzročajo folikularno hiperkeratozo in vnetje. Akne so bolezni lojnic, zato nastanejo predvsem na obrazu, na hrbtu, na prsih in ramenih, kjer je v koži največ lojnic. To so t.i. seboroični predeli.
Vrste mozoljev
Poznamo več vrst aken:
- Če prevladujejo komedoni, jih imenujemo komedonske akne. Zanje so značilni z lojem napolnjeni lasni mešički, ki lahko na vrhu počrnijo. Ob blažjem pritisku lahko iztisnemo belkast loj.
- Če pride do vnetja foliklov in okolice, nastanejo rdečkaste vzbrsti (papule). Te papule se zagnojijo in nastanejo gnojni mehurčki (pustule). To vrsto aken imenujemo papulopustolozne akne.
- Če pride do vnetnih procesov še v globljih plasteh kože, nastanejo hude oblike aken – konglobirane akne ali nodulocistične akne. Pri njih pride do nastanka brazgotin.
Cistične akne
Cistične akne so huda oblika mozoljev, ki puščajo brazgotine in jih je zato potrebno nujno zdraviti.