Luskavica

Luskavica ali psoriaza je kronična dedna bolezen, ki se pojavlja dokaj pogosto (1-3% populacije). Pri njej je pospešen prehod celic iz bazalne v roženo plast kože. Najpogosteje se pojavi na komolcih, kolenih, lasišču.

Znaki, simptomi luskavice

Za luskavico so značilna vnetna žarišča (rdečina), ki jih pokrivajo srebrnkaste luske.

Delitev luskavic

Luskavice delimo v različne skupine – glede na starost pacienta: zgodnje (pred 40.letom) in pozne oblik (po 40.letom); glede na velikost eflorescenc (vzbrsti) – npr. psoriasis punctata; glede na obliko: npr. psoriasis anularis; glede na lokacijo: npr. psoriasis penis; glede na potek: npr. esantemska.

Hujše oblike luskavice

Hujše oblike luskavice (npr. psoriasis erythrodermica) spremlja tudi povišana temperatura, izgubljanje tekočine, splošna slabost.

Zdravljenje psoriaze

O vzroku nastanka psoriaze obstaja več teorij, ki pa jih tu ne bomo omenjali. Ker vzroka nastanka luskavice ne poznamo, jo zdravimo le simptomatsko, ki poteka lokalno ali sistemsko. Pri lokalnem zdravljenju uporabljamo zdravila, ki zavirajo vnetje (calcipotriol, katran) in imunski sistem (kortikosteroidi), zdravila, ki delujejo kot keratolitiki (salicilna kislina) in citostatike (cignolin). Sistemsko uporabljamo retinoide (delujejo protivnetno), imunosupresive, obsevanje z UV žarki, saj le-ti zavirajo sintezo DNA v keratinocitih.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top