Glivične okužbe kože – glivice na koži

Dermatomikoze so glivične okužbe kože in so med najpogostejšimi kožnimi boleznimi. Kot pove že ime, jih povzročajo glivice in sicer kvasovke, plesni in dermatofiti. Prevalenca (število bolnikov v določenem obdobju) se povečuje. Vzroki povečanega števila glivičnih obolenj so: vse več starejših ljudi, pogostejša uporaba antibiotikov in povečano število imunsko oslabljenih ljudi.

Diagnostika glivic

Glivice diagnosticiramo s pomočjo mikroskopskega pregleda kužnine, z gojenjem gliv na gojiščih (kultiviranje gliv – najpogosteje uporabimo Sabouradov agar) in biokemični testi. Pri dermatofitih zadostuje že pregled kužnine na gojišču. Pri kvasovkah uporabimo še biokemične teste.

Katere glivice na koži povzročajo dermatomikoze?

  • Dermatifitije – Najpogostejši povzročitelji glivičnih okužb kože so dermatofiti, ki povzročajo dermatofitije imenovane tudi tinea. Glivice dermatofiti izločajo poseben encim keratinazo, ki poškoduje roženo plast kože. Dermatofiti se hranijo s keratinom in ne okužijo sluznice in notranjih organov.  Glede na okolje jih razdelimo na: zoofilne (primarno patogene za živali), geofilne (živijo v zemlji), in antropofilne (živijo na ljudeh). Povzročajo različne bolezni: mikrosporozo, favus, trihofitijo brade, atletsko stopalo…
  • Okužbe s kvasovkami – Najpomembnejša skupina kvasovk je Candida, ki povzroča soor ali kandidozo. Pomembne so tudi kvasovke Malassezia furfur, ki povzročajo kožno bolezen pityriasis versicolor (tinea versicolor).
  • Okužbe s plesnimi – Četudi so v naravi plesni zelo razširjene, je z njimi le malo okužb.

Leave a Comment

Your email address will not be published.

Scroll to Top