Depresija je pogosta duševna motnja, ki se kaže s številnimi simptomi, kateri se pri različnih bolnikih izražajo v različnih kombinacijah in moči. Depresija je pogostejša pri ženskah. Ponavadi se pojavi po 20. letu starosti. Najpogosteje se prične postopoma in se razvije v nekaj dneh oziroma tednih.
Vzroki nastanka depresije
Obstaja več teorij nastanka depresije. Najverjetneje je vzrokov več in se le-ti kombinirajo. Pri depresiji so tako pomembni dedni (pogostejša je pri osebah, ki imajo v sorodu že depresivnega bolnika), psihološki (pogostejša je pri osebah, ki so bile v mladosti čustveno prikrajšane, imajo stresno življenje …)in zunanji dejavniki (npr. zdravila). Pogosteje se pojavlja pri osebah po ločitvah, izgubi službe, večjih konfliktih …
Simptomi in znaki depresije
Depresija prizadene telesne in duševne funkcije človeka.
- DUŠEVNI SIMPTOMI SO:
Pri depresiji se pojavijo čustvene, kognitivne in motivacijske spremembe, ki se kažejo s potrtostjo, žalostjo, pesimizmom, anksioznostjo. Bolnik ima povečan občutek krivde, nizko samospoštovanje, je zavrt, neodločen in brez volje. Okolica ga ne zanima, izgubi željo po spolnosti, druženju. Lahko se pojavijo tudi blodnje in motnje spomina. Pri nekaterih se pojavi razdražljivost in jezavot. Zelo pogosto je prisotna tudi povečana samomorilnost. - TELESNI SIMPTOMI SO:
Pri depresivnih bolnikih so pogoste motnje spanja in apetita. Bolniki so utrudljivi, pojavijo se motnje srčnega ritma, slabost, motnje dihanja, bolečina v mišicah, parastezije …
Zdravljenje depresije
Zdravljenje depresije poteka z zdravili, psihoterapijo in socioterapijo. Pri zdravljenju z zdravili se uporabljajo antidepresivi (npr. triciklični antidepresivi). Pri blažjih oblikah zadostuje že psihoterapija. Pri hudih depresijah je potrebno zdravljenje z zdravili. Socioterapija je potrebna zato, ker depresivni bolniki pogosto izgubijo zanimanje za okolico, se izolirajo in ne komunicirajo z drugimi.