Klopni meningoencefalitis je virusna bolezen, ki jo povzroča virus klopnega meningoencefalitisa. Najpogostejši prenašalec tega virusa je klop Ixodes ricinus. Virus je lahko prisoten tudi v mleku okuženih živali. Najpogosteje se okužijo ljudje, ki živijo ob gozdu, gozdni delavci, nabiralci gob, sprehajalci itd.
Cepljenje proti klopnemu meningitisu
Učinkovitega zdravila ob okužbi s klopnim meningitisom ni. Zdravljenje je le simptomatsko (zniževanje telesne temperature, sredstva za blaženje bolečine, počitek itd.), zato je pri klopnem meningoencefalitisu izrednega pomena ustrezna preventiva. Najučinkovitejša zaščita je preventivno cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu, ki poteka v treh odmerkih: 2. odmerek se da v roku 1-3 mesecev po prvem odmerku, 3. odmerek pa v roku 9-12 mesecev po drugem odmerku. Najučinkoviteje se je cepiti v zimskem času, saj je s tem oseba do poletja (obdobje klopov) že odporna. Cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu v Sloveniji za večino prebivalstva ni obvezno, vendar se priporoča vsem, še posebno pa ljudem, ki so pogosto v gozdu.
Obvezno cepljenje
Za nekatere skupine je cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu obvezno. V Uradnem listu Republike Slovenije –> v Pravilniku o cepljenju, zaščiti z zdravili in varstvu pred vnosom in razširjenjem nalezljivih bolezni–> v 8. točki 22. in 23. člena je določeno obvezno cepljenje za:
- osebe, ki so pri svojem delu ali pri praktičnem pouku izpostavljene okužbi z virusom klopnega meningoencefalitisa
- vojake na služenju vojaškega roka
- druge ciljne skupine v skladu z epidemiološkimi indikacijami, ki jih določi IVZ
Cepivo proti klopnemu meningoencefalitisu
Cepivo proti klopnemu meningitisu (cepivo proti TBE) je suspenzija oslabljenih virusov klopnega meningoencefalitisa. Z njim sprožimo imunski sistem, vendar ne povzročimo nastanka bolezni. Imunski sistem po cepljenju tvori številne obrambne celice, ki ostanejo v organizmu in so na voljo ob morebitni okužbi.
Stranski učinki cepljenja
Cepivo je izredno varno. Stranski učinki se pojavljajo zelo redko in se kažejo z rdečino, bolečino na mestu vboda, vročino.
Koga ne cepimo?
Cepivo se ne uporablja pri nosečnicah, ljudeh, ki prebolevajo okužbo pri kateri je prisotna vročina in pri ljudeh, ki so alergični na jajca ali meso.